Papier do drukarki – jaki wybrać? Cz. I

Zakup drukarki to poważna sprawa, bez względu na to czy kupujemy ją do użytku domowego czy do biura. zanim wybierzemy konkretny model i zdecydujemy się na zakup, warto wcześniej sprawdzić koszty eksploatacji, wymiany tonera lub tuszu oraz serwisowania. Bardzo dużo osób pomija zupełnie temat wyboru papieru do drukarki, choć ma to istotny wpływ na działanie całego urządzenia oraz na jakość druku. Dziś przybliżymy nieco temat wyboru odpowiedniego papieru, tak by dokumenty jakie drukujemy były jak najlepszej jakości bez zwiększania dodatkowych kosztów. (https://lobos.pl/papier-i-galanteria-papiernicza,cat226359.html)

Najważniejszym parametrem jest jakość wydruku

W drukarkach najczęściej wykorzystujemy papier o formacie A4, o wymiarach 210 x 297 mm. Ten rodzaj papieru pasuje do wszystkich drukarek domowych i biurowych. Bardzo wiele modeli drukarek ma też możliwość wydruku na papierze o formacie A3, czyli 297 x420, będącym kolejnym zaraz po A4. Innym popularnym formatem jest A5, o wymiarach 148 x 210, używany nieczęsto, ale warto mieć i taką możliwość wydruku. Ceny ryzy papieru wahają się w bardzo szerokim przedziale cenowym. Jedna ryza może kosztować od 8 złotych do nawet 30 złotych, a spowodowane jest to różnicami w gramaturze papieru.

Gramatura papieru

Gramatura papieru to nic innego jak masa papieru i jego gęstość, które tworzą jakość kartki i jej grubość. Papier sprzedawany jest zazwyczaj w ryzach po 500 sztuk, jeśli cena spada poniżej standardowej, np. do 5-6 złotych warto sprawdzić czy ilość kartek nie jest zmieniona w jednej ryzie. Ryzy papieru niekiedy składają się na całe kartony i bloki, w urzędach i biurach, gdzie produkowanych jest dużo dokumentów zazwyczaj kupuje się papier po prostu w kartonach. Oprócz gramatury papieru, innym istotnym czynnikiem decydującym o jego jakości, jest grubość kartki.

Cena papieru do drukarki

Kartka standardowa, używana najczęściej ma grubość od 0,08 do 0,10 mm. Tego typu kartki maja gramaturę około 80 gram na metr kwadratowy, a koszt takiej ryzy wynosi około 10 do 15 złotych. Jeśli jednak planujemy wydruki szczególne, gdzie liczy się bardzo jakość papieru, to należy szukać papieru o większej gramaturze, na przykład około 200 gram/metr2, lub nawet 246 gram/metr2. Tego typu papier jest wykorzystywany do eleganckich wydruków zaproszeń, wizytówek i wielu innych dokumentów wymagających szczególnej oprawy.

Koszt takiego papieru w jednej ryzie może sięgać nawet 150 złotych, natomiast w sklepie papierniczym można często kupić pojedyncze kartki już za kilkadziesiąt groszy za sztukę. Można tez kupić kartki w różnych kolorach i z ornamentem lub innym wzorem graficznym. Wydruki dokumentów, faktur, zaproszeń, certyfikatów, są nieustannie drukowane w każdej niemal firmie. Pomimo tego że na twardych dyskach komputerów i laptopów można przechowywać już setki plików, to forma papierowa wielu dokumentów nadal obowiązuje.

Story Page