Czy plan otwarty to zawsze najlepszy wybór?

Otwarty plan W dzisiejszych czasach biura typu open space wydają się być normą. Największe firmy mają ogromne, rozległe, otwarte przestrzenie, w których codziennie pracują niezliczone rzesze pracowników. Większość z nich stosuje również innowacyjne metody, takie jak praca w trybie agile czy nawet hot desking.

Pomimo udowodnionych korzyści płynących z plan otwarty czy zawsze jest to właściwy wybór dla każdego?

Jeden rozmiar z pewnością nie pasuje do wszystkich, a to, czy biuro otwarte będzie odpowiednie dla każdego, zależy od rodzaju wykonywanej pracy, liczby pracowników, typów pracowników i dostępnej przestrzeni. otwarte jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Nie wszystkie firmy odnoszące sukcesy stosują plan otwarty model. Wiele z nich ma na przykład szereg mniejszych biur, w których pracuje po dwóch lub trzech pracowników. Zapewniają one prywatność i produktywność, ale mają zwyczaj ograniczać atmosferę pracy zespołowej w przestrzeni. przestrzeni. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Skoro już o tym mowa, obejrzyj ten film, który przedstawia główne zalety i wady plan otwarty biura.

Kiedy plan otwarty może być złym pomysłem?

Powinniśmy zaznaczyć, że plan otwarty to dobry wybór dla większości firm, ale są sytuacje, w których plan otwarty po prostu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Główną wadą projektu otwartego planu jest brak prywatności, duży ruch w przestrzeni, hałas, rozpraszanie uwagi i ogólnie wrażenie zatłoczenia całej przestrzeni. Jeśli Twoi pracownicy nie radzą sobie w takim środowisku, jak Twoja firma ma być wydajna?

Przyjrzyjmy się jednemu konkretnemu przykładowi. Jeśli Twoja firma zajmuje się bardzo wrażliwymi informacjami, być może dotyczącymi zdrowia, to czy duże i ruchliwe biuro jest najlepszym miejscem dla pracowników do prowadzenia rozmów telefonicznych dotyczących tych wrażliwych spraw? Czy jest to naprawdę najlepsze miejsce do przechowywania całej masy bardzo wrażliwych dokumentów?

To tylko jeden z przykładów, kiedy duża przestrzeń typu open space może nie być idealnym rozwiązaniem. Oczywiście nie oznacza to, że nie można znaleźć sposobu na obejście tych problemów i uczynienie przestrzeni bardziej prywatną, na przykład poprzez zastosowanie kabin do poufnych rozmów i rozmów telefonicznych oraz wykorzystanie cyfrowych nośników danych zamiast ręcznych magazynów biurowych.

Wszystko da się przezwyciężyć, ale trzeba się zastanowić, czy trzeba próbować pokonywać problemy, czy może trzeba znaleźć zupełnie inną drogę.

Jak ograniczyć rozpraszanie uwagi w biurze na planie otwartym

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie wybierają plan otwarty, jest oszczędność miejsca. Jedno duże pomieszczenie może pomieścić kilku pracowników, którym potrzebne są biurka i inne rodzaje mebli biurowych.

Można zwrócić uwagę na kabiny, panele akustyczne pochłaniające hałas, a także pomyśleć o modelu pracy zwinnej, w którym różne strefy są połączone w dużej otwartej przestrzeni. W tym przypadku współpraca może odbywać się z dala od strefy ciszy, dzięki czemu każdy może wykonywać swoją pracę w najlepszy możliwy sposób. Można również zastosować biurka z regulacją wysokości, które zachęcają do aktywnej pracy, pośrednio poprawiając koncentrację i skupienie.

Ograniczenie czynników rozpraszających uwagę w biurze na planie otwartym jest możliwe, ale nigdy nie będzie to całkowicie cicha przestrzeń, niezależnie od tego, co zrobisz.

Z tego właśnie powodu nie wszystkie firmy stosują plan otwarty. W takim przypadku można rozważyć sąsiadujące/oddzielne biura, a nawet elastyczne metody pracy, które pozwalają pracownikom pracować poza biurem. Każdy rodzaj projektu biura i metody pracy ma swoje zalety i wady, a znalezienie takiego, który będzie odpowiadał konkretnemu rodzajowi działalności i pracownikom, którzy dla Ciebie pracują, jest naprawdę sprawą indywidualną.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian dobrze jest porozmawiać z pracownikami, aby mieć jak największą szansę na uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji i opinii z pierwszej ręki.

Story Page