Jaki papier do drukarki kupować ?

Zakup papieru do drukarki powinien spełniać odpowiednie kryteria. Wiele rodzajów papieru jest przeznaczonych do realizowania konkretnych wydruków czarno – białego albo też kolorowego. Papier standardowy biurowy jest niepowlekany, a więc nie będzie na nim specjalnej powłoki, która będzie gwarantować, że taki nośnik jest bardziej wytrzymały i mniej przeźroczysty. Źle dobrany papier będzie wpływał na jakość druku a także na stan techniczny używanego sprzętu. (https://lobos.pl/papier-i-galanteria-papiernicza,cat226359.html)

Najważniejsze elementy na jakie musimy zwracać uwagę, gdy wybieramy papier biurowy to:

Format

Dla większości drukarek wystarczy nam papie A4. Ale są również takie sytuacje, gdy trzeba drukować w różnych innych formatach. Trzeba więc sprawdzić czy to urządzenie jakie posiadamy będzie w stanie sobie z tymi formatami poradzić.

Gramatura

To waga jednego metra kwadratowego papieru podana w ramach. Zależy od niej grubość kartek i wytrzymałość używanego przez nas nośnika. Wyróżnić można gramaturę, która ma 80 i jest powszechnie używana w codziennym użytku, 90 do drukowania korespondencji a nawet 120 gram do drukowania laserowego w kolorze a 160 do drukowania zdjęć.

Papier biurowy

Białość

Oznacza się ten parametr w formie białości CIE i dotyczy to jedynie białych papierów. Może wynosić między 136 a 170. Uwzględnia się tutaj najczęściej pewną teorię błędu. Białość to odbiór wzrokowy białego papieru, jeśli będzie się przykładać do siebie różne propozycje i w ten sposób zobaczymy, który jest bardziej biały. Niekiedy zapis może by również wyrażany w procentach i wpływać będzie na jakość oferowanego nam papieru.

Nieprzeźroczystość

Ten parametr wyraża się w procentach i powinien wynosić minimum 85% by nie było sytuacji, w której druk będzie przebijał na drugą stronę.

Szorstkość

Gładkość to ilość powietrza, które będzie się dostawać przez powierzchnię papieru w określonym czasie. Oznacza się ją w skali Bendtsena i wynosić będzie od 50 do 1200 ml na minutę. Im wyższa będzie gładkość tym korzystniej będzie wyglądać jakość wydruku.

Grubość

Grubość oznaczać będzie odległość między spodem a górą położonego płasko arkusza. Najczęściej jest to mniej więcej około 110 mikronów.

Story Page